Nedopalky, žvýkačky a jiné znečištění veřejných prostranství

I drobné odpadky jako jsou nedopalky od cigaret, žvýkačky a papírky příspívají ke znečištění našeho města. Ten, kdo kritizuje černé skládky a přitom sám na autobusové zastávce odhazuje den co den nedopalky, má jak se říká "máslo na hlavě". Schválně se zkuste jednou při cestě po městě podívat na zem - cigaretové špačky uvidíte snad na každém kroku.

Naštěstí již některá města s tímto nešvarem bojují razantněji - nedávno začala Praha. Doufejme, že i naše město se nechá některými příklady inspirovat, i když lepší by samozřejmě bylo, kdyby takováto represe nebyla nutná respektovali to, že chodník není smetiště.

Z nové pražské vyhlášky o čistotě vyplývá, že za znečištění ulic je mimo jiné považováno odhození odpadků včetně nedopalků cigaret a žvýkaček. Za porušení lze uložit na místě blokovou pokutu až 1 000 korun, v případném přestupkovém řízení může postih za vážný přestupek dosáhnout až 30 000 korun.

New York
V New Yorku sice pravidla odhazování žvýkaček a cigaretových nedopalků zakazují, což ovšem nic nemění na tom, že je 20.000 kilometrů tamních chodníků osázeno miliony skvrn od žvýkaček, které odolávají veškerým amatérským snahám o odstranění. O úklid chodníků se v New Yorku musejí starat majitelé přilehlých nemovitostí a na likvidaci rozšlapaných žvýkaček si mohou najmout speciální služby nebo zakoupit vlastní přístroj v přepočtu za 50.000 až 90.000 korun.

Brusel
V Bruselu policie od loňského října pokutovala za znečištění města žvýkačkou nebo nedopalkem cigarety 1000 přistižených. Zákon tam umožňuje žádat po hříšníkovi až 50 eur (1200 korun) pokuty. I když se město snaží proti nepořádku bojovat pokutami, nepořádníci si z toho příliš nedělají.

Paříž
V Paříži hrozí hříšníkovi za znečištění, a to i v podobě plivnutí, pokuta 183 eur (4400 korun). Málokdo je ale přistižen; za neuklizení po psovi je tam ročně pokutováno asi tisíc lidí. Nedopalky jsou všude, zvlášť od loňského zákazu kouření v podnicích.

Londýn
Londýnská radnice se snaží proti znečištění prostředí bojovat hlavně získáváním podpory veřejnosti. Například v centru Londýna je zakázáno krmit holuby a až na speciální vyhrazené plochy platí zákaz grafitti. Zejména mladší Londýňané se nerozpakují odhodit cokoli na zem. Omluvou jim může být fakt, že jako součást protiteroristických opatření je už po desetiletí v Londýně málo košů.

Berlín
V Berlíně může člověk za vyplivnutí žvýkačky na ulici zaplatit pokutu i 30 eur (720 korun). Jestliže za sebou zanechá víc odpadků najednou, pak ještě o pět eur víc. V některých německých městech, například v Berlíně či v Hamburku, na čistotu v ulicích dohlížejí specialisté z městských úřadů. V Hamburku se jim říká Kaugummi-Polizei neboli žvýkačková policie.

Moskva
Volní jako ptáci jsou kuřáci i milovníci žvýkaček v Moskvě, kde kouří kdekdo, takže odhození "špačka" přímo na chodník není vnímáno jako něco špatného. Podle některých odborníků se Moskva nalézá kvůli množství vyprodukovaného odpadu na hraně ekologické katastrofy.

Singapur
Nejenže v poslední době lze - navzdory rozšířenému mýtu - žvýkačky do úzkostlivě čistotného Singapuru bez sankcí dovézt, dokonce se tam dnes už prodávají. Přestože jsou k dostání jedině v lékárnách, a některé druhy dokonce pouze na lékařský předpis, při nákupu běžných typů stačí předložení identifikačního průkazu... Zákaz žvýkaček byl v Singapuru vydán před lety kvůli neukázněným jedincům, kteří znečišťovali ulice a také podzemní dráhu. Jejich singapurské ceny patří k nejvyšším na světě. Hříšníky přistižené u odhození odpadku tu čeká veřejné uklízení či pokuta v přepočtu 15 tisíc korun.
Pokuta stihne i provinilce, kteří kouří ve veřejných budovách, přecházejí na červenou či mimo přechod pro chodce.
Za vandalismus může být v Singapuru udělen i fyzický trest