Městská zeleň

Dávno jsou pryč doby, kdy člověk žil obklopen nepřístupnou divočinou a zbujelou zelení všude kolem. Dávno i tomu, kdy města nebyla tvořena hradbou panelových domů, sportovních areálů, průmyslových zón, ale domky se zahrádkami, předzahrádkami a záhumenky.

„Vyspělá civilizace“ a „pokrok“ nás však o kontakt s přírodou a bezprostřední styk se zelenými plochami téměř připravila. O to více bychom si měli vážit každého kousku zeleně, byť ne vždy se dá hovořit vyloženě o přírodě. Někdy i slovo park je příliš silným výrazem. Proto bychom měli být, my Kralupané, pyšní na množství vodních ploch, skal a lesů, jež nás obklopují. Měli bychom si však považovat i zeleně v naší bezprostřední blízkosti, vždyť pouhý truhlík s rozkvetlými pelargoniemi, dodá oknům směřujícím do zaprášené ulice či k průmyslovému podniku punc lehkosti, krásy a nenápadného spojení s přírodou. Význam městské zeleně však nespočívá jen v jejím zklidňujícím účinku na člověka, v jejích schopnostech omezovat prašnost a hlučnost, ale zeleň ve městě rovněž poskytuje útočiště a domov různým druhům živočichů, ať už jde o ptactvo, drobné hlodavce a plazy, ježky nebo třeba hmyz.

Plochy městské zeleně jsou rovněž předmětem monitoringu projektu Kralupy - čisté město. Ne vždy však tyto plochy najdete mezi "zelenými" místy, v některých případech je najdete mezi černými místy díky černé skládce, která se na nich nachází nebo díky špatně udržovanému stavu.

V této sekci najdete následující informace:
- význam městské zeleně
- typy městské zeleně
- přehled památných stromů
- ošetřování zeleně